DuoKomp Księga Podatkowa 2024 JPK 10.1 - Dokumentacja
Rozdział 2.4.Program » OBSŁUGA PROGRAMU
Obsługa aplikacji jest bardzo łatwa i intuicyjna. Interfejs użytkownika został możliwie dalece uproszczony, a zarazem dostosowany do zasadniczych celów programu. Do nawigacji i wyboru opcji można używać zarówno myszy jak i klawiatury (najlepsze rezultaty zazwyczaj osiąga się łącząc jedno z drugim). W efekcie DuoKomp Księga Podatkowa nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności w posługiwaniu się komputerem. Nie jest też konieczne jakieś szczególne „przyuczenie się” do programu.
Po pierwszym uruchomieniu programu użytkownikowi ukaże się niewielkie okno główne , które jest punktem wyjścia do uzyskania dostępu do wszystkich funkcji aplikacji:
Program udostępnia dwa rodzaje interfejsów użytkownika: uproszczony oraz rozszerzony. Po pierwszym uruchomieniu aktywny jest interfejs uproszczony, zalecany dla mniej zaawansowanych użytkowników. Jest on bardzo prosty i czytelny, jednak nie daje takich możliwości jak interfejs rozszerzony. Przełączenia pomiędzy nimi można dokonać w menu Widok okna głównego.
Interfejs rozszerzony charakteryzuje się przede wszystkim następującymi cechami:
- bogatszy pasek narzędzi okna głównego,
- okno główne może pracować w trybie pełnoekranowym, zaś inne okna wyświetlane są w jego wnętrzu,
- jednocześnie mogą być otwarte różne okna słowników czy listy zapisanych dokumentów; mogą być one minimalizowane i maksymalizowane wewnątrz okna głównego,
- okna słówników oraz listy zapisanych dokumentów posiadają bardziej rozbudowany zestaw filtrów, które w działaniu przypominają wówczas filtry znane z nowszych wersji programu Excel.
W celu zwrócenia uwagi użytkownika na niektóre istotne, ale zarazem niekoniecznie oczywiste szczegóły, w pewnych sytuacjach może pojawić się okienko zatytułowane Wskazówka lub w inny podobny sposób. Takich zwięzłych porad jest w programie kilkanaście, ale nie wszystkie muszą się ujawnić każdemu użytkownikowi. Po zapoznaniu się z treścią konkretnej porady można zaznaczyć pole nakazujące programowi powstrzymanie się od jej pokazywania w przyszłości.